10 Şubat 2014 Pazartesi

Aşçı - Wayne Macauley

Orjinal Adı: The Cook
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 182

Aşçı yaşları on altı ila on yedi arasında değişen on altı suçlu çocuğun sosyal hizmetler zoruyla aşçılık eğitimi almasını anlatıyor. Kahramanımız Zac (ki adını anca 36. sayfada öğreniyoruz) şef olma konusunda diğerlerinden daha istekli. Bir gün eğitimini tamamlayıp kendi restaurantını açmayı istiyor. Baş Şefi etkilemek için didinip duruyor. O diğerleri gibi değil, diğerleri gibi çekip gitmeyecek.

Aşçı'nın dili oldukça değişik. Yazar kitap boyunca hiç virgül kullanmamış. Hatta bir kaç cümleyi birleştirip tek cümle haline getirmiş. Bu durum okumaya başladığımda biraz yordu. Daha sonra alıştım, değişik bir tecrübe oldu. Ama sonlara doğru sıkmaya, yormaya başladı. Bazen ne dediğini anlamak için birden fazla okumam gerekti.

Kitap başlarda gerçekten zevkliydi. Yemek denemeleri, Baş Şefi etkilemeye çalışması ilginçti. Ama daha sekiz ay içinde doğru düzgün eğitim almadan kendiliğinden şef oldu çıktı. Devamlı yemek tasvirleri yapması, fransızca isimler kullanması sıktı. Sıkması kötü oldu çünkü tüm kitap böyle gidiyor. Etçil bir insan olsam hoşuma giderdi belki, çünkü devamlı kuzu eti pişirip durdu. Durum bu olunca ben de biraz sıkıldım. Allah'tan kitap inceydi.

Kitabın sonu da şaşırtıcı oldu. Beklememiştim böyle bir son.

Ama yine de ilginç bir deneyim oldu. Konusu alışılmışın dışında. Farklı bir şeyler okumak isteyenler şanslarını denesinler derim.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...