18 Şubat 2014 Salı

Romanov Komplosu - Glenn Meade

Orjinal Adı: The Romanov Conspiracy
Yayınevi: Kırmızı Kedi 
Sayfa Sayısı: 504

Dr. Laura Pavlov 20. yüzyılın en büyük muammalarından birine ışık tutacak bir gizemi çözmek üzeredir. Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Bu yeni bulgu, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçları sağlar. Ailenin, özellikle de kızları Prenses Anastasia'nın ölümü, ardında bir sürü soru işareti bırakmıştır. Bu keşif Pavlov'u, yıllardır saklı kalmış bir gizli görevin peşinde; sırların, yalanların ve aldatmacanın girdabı içinde geçmişe doğru yola çıkarır.

Romanov Komplosu benim hoşlandığım türden, tarihi kurgu türünde bir roman. Kitabın ufak bir bölümünün kurgu olması, büyük bölümünün ise yaşanmış olması kitabı daha etkileyici kılıyor.

Ben bu kitabı okurken şunu anladım: Eğer bir kitabı 2-3 günde bitiremiyorsam büyük ihtimalle elimde sürünüyor. Kitap akıcı, heyecanlı, güzel olmasına rağmen uzun süredir elimde olmasından ötürü beni sıktı.

Kitap oldukça heyecanlıydı. Özellikle son 100 sayfasını bir solukta okudum. Konusu da ilgi çekiciydi. Kısa parçalardan oluşması da okumayı kolaylaştırdı. Ayrı ayrı birçok kişiyi anlatması daha eğlenceli kılmış. Eğer birinin bölümünden, hikayesinden sıkıldıysanız, kısa sürede bölüm sona eriyor ve diğerinin bölümüne geçiyorsunuz.

Siz de benim gibi tarihi kurgu kitaplarını seviyorsanız, üstüne de polisiye iyi gider diye düşünüyorsanız kaçırmamanız gerek.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...