4 Şubat 2014 Salı

Rüzgarın Adı (Kralkatili Güncesi #1) - Patrick Rothfuss

Orjinal Adı: The Name of the Wind
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 754

Yazı yazmayalı uzun zaman olmuş. Kitabım bayağı uzundu. Finallerim, bütünlemelerim derken hem okuması uzun sürdü, hem de okumam bittikten sonra bu yazıya başlamam.

Rüzgarın Adı üç kitaplık Kralkatili Güncesi serisinin ilk kitabı. Şöyle de diyebiliriz Birinci Gün'ü.

Hikayemiz hancı Kote'nin hanı Yoltaşı'nda başlıyor. Köy halkından birine saldıran örümcek biçiminde bir canavar tüm hanı korkutuyor. Hikayenin başka bir tarafında ise Tarihçi birkaç soyguncu tarafından soyuluyor.

Daha sonra Kote ile Tarihçi karşılaşıyor. Tarihçi Kote'nin basit bir hancı değil, herkes tarafından tanılan efsane, başka bir sürü ismi olan Kvothe olduğunu hemen anlıyor. Kvothe'nin hayat öyküsünü yazmak istiyor. Ama Kvothe bir şart koşuyor: Anlatması üç gün sürecek.

Hikayemizin Birinci Gün'ü Kvothe'nin çocukluğunu anlatıyor. Annesi ve babası kumpanyacı olduğundan Kvothe de onlarla beraber devamlı geziyor. Daha sonra olanlar oluyor ve hayatı birdenbire değişiyor.

Ben bu kitabı çok beğendim. Kurgusu, öyküsü, anlatım biçimi çok güzel. 736 sayfa insanın gözünü korkutabilir ama inanılmaz bir akıcılığı var. Biraz daha okuyayım öyle bırakayım diye diye kitabı bitiriyorsunuz zaten. Harry Potter hastası olarak Hogwarts gibi bir akademi -Üniversite- olması beni benden aldı. 

Serinin şu ana kadar iki kitabı çıktı. İkinci kitabı Bilge Adamın Korkusu da elimde var. Fakat üçüncü kitap Türkçeye çevrilmeye başlanmadan okumak istemiyorum. Çünkü uzun bir süre kitabın çıkmasını beklemek pek sabredebileceğim bir şey değil. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...