14 Mart 2014 Cuma

Hobbit - J. R. R. Tolkien

Orjinal Adı: The Hobbit
Yayınevi: İthaki Yayınevi
Sayfa Sayısı: 300

Sonunda ben de Tolkien okumaya başlayabildim. Uzun zamandır istediğim bir şeydi Tolkien okumak. Yüzüklerin Efendisi'ni çocukluğumdan beri onlarca kez izlememden olsa gerek kitaplarını da okumak istiyordum. Hobbit'in filmelerine de ilk haftadan hemen gitmem de etkiledi diyebiliriz. :) Son film çıkmadan, sonunu öğrenmeden de kitabı okumaya başlamam gerektiğine karar verdim. D&R'ın internet sitesinde yapılan Tolkien kitaplarında %35'lik indirim sağolsun ben de hemen attım sepete. Ama maalesef bu indirim sadece İthaki'nin bastığı kitaplarda geçerli. Bu yüzden Yüzüklerin Efendisi serisi biraz beklemede kaldı.

Hobbit'in konusunu bilmeyen yoktur herhalde ama yine de kısaca anlatmak gerekirse bir hobbitin taşıması gereken tüm özellikleri taşıyan hobbitimiz Bilbo Baggins evinin önünde oturmuş rahat rahat piposunu içerken Gandalf ile tanışır ve misafirperverliğinin bir göstergesi olarak onu çaya çağırır. Ama ertesi gün Galdalf'ın gelmesi gerekirken evine on üç cüce gelir ve bu cücelerin Bilbo'dan istedikleri bir şey vardır.

Yüzüklerin Efendisi'ni üniversite yıllarında yazmaya başlayan Tolkien bu kitabı çocuklarına yazmış. Ama bizim için de o seriye bir başlangıç yapmamızı sağlamış. Bu yüzdendir ki kitap çok masalsı. Hikayeyi bir çocuğa anlatıyormuş gibi. Hiç de sıkmıyor. 

Benim okuduğum basım ciltli, Alan Lee'nin illüstrasyonlarının bulunduğu basım. Kitabı okurken beliren çizimler okumayı daha da keyifli hale getiriyor. 

O kadar da uzun olmayan bir kitabın üç filme bölünmesinden ötürü kitapta olup, filmlerde olmayan bir şey yok. Hatta film için "Eksiği yok, fazlası var." diyebiliriz. Yüzüklerin Efendisi'ne bağlanması ve filmi daha dolu, uzun hale getirilmesi için çok ekleme yapılmış. Kitapta olmayan ama birçoğumuzun tanıdığı karakterler eklenmiş. 

Şimdi kitabı da okuduğuma göre üçüncü filmi daha büyük bir heyecanla bekliyorum ve daha nice Tolkien kitaplarını okumayı diliyorum.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...