1 Mart 2014 Cumartesi

Korkma Ben Varım - Murat Menteş

Yayınevi: İletişim Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 424

Korkma Ben Varım Murat Menteş'in Dublörün Dilemması'ndan sonraki ikinci romanı. Ben sırasıyla Ruhi Mücerret'i daha sonra Dublörün Dilemması'nı okumuştum. Ama keşke yayın sırasına göre gitseymişim dedim.

Kitap aynen Dublörün Dilemması'ndaki gibi; ne olduğunu anlayamadığımız, aslında kitabın sonlarına doğru cereyan eden bir olayla başlıyor. Daha sonra anlatıcılardan Fu'nun kısmıyla devam ediyor. Gönül İşleri Bakanlığında basın müşaviri olan Fu rüyasında tüm bakanlık heyetinin öldürüleceğini görüyor ve olaylar gelişiyor. Birçok anlatıcının bulunduğu kitapta asıl olarak dört anlatıcı var: Fu, Müntekim, Şebnem ve Hayati. 

Murat Menteş okurları tarafından pek beğenilmese de okuduğum ilk kitap olmasından dolayı Ruhi Mücerret'i çok beğenmiştim. Çok tekrara düştüğü söylenmişti Menteş'in. Onun ardından okuduğum Dublörün Dilemması'nda ise biraz hayal kırıklığına uğramıştım. Çünkü daha çok sevilen bir romanıydı. Herhalde o yüzden Korkma Ben Varım'a uzun zamandır elim gitmiyordu.

Okumam başladığı andan itibaren okurların neden isyanda olduğunu anladım. Çünkü diğer kitaplarına gerçekten çok benziyordu. Aynı üslup, aynı kelime oyunları... Ama bu sefer daha fazla karakter, daha fazla anlatıcı vardı. Ben yazarı aynı fakat birbirinden bağımsız olan kitaplarda olayların içine diğer kitaptaki karakterlerin dahil olmasını çok seviyorum. Nedendir bilinmez ama bir mutlu oluyorum okurken "Aa, ben bunu tanıyoruum!" diyorum. O yüzden bu kitapta da aynı heyecanı, mutluluğu yaşadım. Bundan dolayı dedim keşke sırasıyla okusaymışım diye çünkü olaylara sırasıyla dahil oluyorlar. 

Konuk sanatçı olarak Ersin Karabulut'un çizdiği bir çizgi roman bölümü bulunuyor.
Oldukça değişik orjinal isimler, firma adları vardı. Söylemeyi çok isterdim ama kitabı okurken oluşan tebessüm çok daha değerli oluyor bana göre.

Üç kitabın arasından hangisini daha çok beğendiğimi sorarsanız, Ruhi Mücerret ile kapışır derim. Şu anda hangisini daha çok beğendiğimi bilmiyorum ama birincilik adaylığına Dublörün Dilemması'nı dahil etmiyorum.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...