14 Temmuz 2014 Pazartesi

Kitap Tanıtımı: Guguk Kuşu - Robert Galbraith

Pegasus Yayınları
544 sayfa

Karla kaplı bir gecede, ışıltılı hayatıyla magazin haberlerinin gündeminden düşmeyeli güzeller güzeli Lula Landry evinin balkonundan düşüp hayatını kaybeder. Tüm deliller intiharı işaret ederken Lula!nın ağabeyi John, cinayet şüphesiyle Özel Dedektif Cormoran Strike'ın kapısını çalar.

Eski bir asker olan ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük yaralar alan Cormoran Strike bir dönüm noktasındadır. Lula'nın ölümünün ardındaki geçeği araştırmak, bir yandan sorunlarıyla boğuşurken tamamen dibe batmaması için bir umut olur. Fakat şüpheler ve ipuçları bir araya gelmeye başladığında Strike bu gizemin, içinden çıkılmaz bir labirente dönüşeceğinin farkına varır...


Daha önce hiç kitap tanıtımı yazmamıştım, yazacağımı da düşünmüyordum. Ama bu yazı tanıtımdan çok bilgilendirme bana göre. 

İdefix'te günlük gezinitimi yaparken Guguk Kuşu adlı bir kitap dikkatimi çekti. Normalde bakmazdım eminim ama birden gözüme çarptı. Guguk Kuşu Robert Galbraith tarafından yazılmış bir kitap. Robert Galbraith tarafından yazıldığına bakmayın aslında yazarı J. K. Rowling. 

Rowling Harry Potter'dan sonra yetişkinler için bir polisiye olan Boş Koltuk'u yazmıştı. Harry Potter hastası biri olarak gördüğümde çok heyecanlanmıştım. Ama okuduktan sonra bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Gerçi şu anda diyorum fena bir kitap değildi diye ama o zaman gerçekten çok şaşırmıştım. HP'daki gibi muhteşem bir kurgu bekliyordum. 

Rowling ablamız demiş ki bir mahlasla yayınlayayım kitabımı bakalım okunacak mı? Çünkü kitap kötü de olsa kitabın üstünde nal gibi Rowling yazacağından insanların gözünde başka bir izlenim yaratıp satacaktı kitap. O da o yüzdendir ki saklamış adını. Ta ki avukatı kitabın yazarının Rowling olduğunu açıklayana kadar... Tabii sonra hemencecik dava edilmiş. Haber için buraya bakabilirsiniz.

Rowling ikinci kitap olan The Silkworm'u yazmış. Ama ilk kitabın basılması bu kadar sürmüşse çabucak Türkçe'ye çevrilmesini beklememek gerekir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...