18 Temmuz 2014 Cuma

Sırça Fanus - Sylvia Plath

Kırmızı Kedi Yayınları
251 sayfa

Parlak bir üniversite öğrencisi olan Esther Greenwood, 1950'lerde yayın dünyasında acımasız bir rekabetin sürdüğü New York'a büyük hayallerle gelir ve önemli bir moda dergisinde iş bulur. Kapıldığı beklentilerle karşısına çıkan fırsatların yoğunluğu, masumluğunu yitiren genç kızın zamanla kaldıramayacağı bir boyuta ulaşır ve Esther kendini tam bir karabasanın içinde bulur. Kimlik arayışı peşinde ürkütücü bir yola giren duyarlı ve hevesli bir genç kadının üniversite yılları, erkeklerle ilişkileri, yaşadığı çöküş, intihar girişimleri ve gördüğü psikolojik tedaviler mizahi bakış açısı unutulmadan son derece içtenlikle işlenmiş. 

Sylvia Plath'in kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı bir kitapmış Sırça Fanus. Konusunun da yukarıda anlatıldığı gibi olduğunu düşünmüyorum. Ben bu yazıyı okurken bambaşka şeyler tasarlamıştım kafamda. En ufak bir kısmı bile uyuşmadı. 

Depresyon içerikli bir kitap. Böyle deyince olmadı pek ama öyle. Esther'in dünyası karanlık. Kitapta da sık sık tekrar ettiği gibi nevrotik bir kişiliğe sahip. Hiçbir şeye uyum sağlayamıyor. İyileşmek istediği de pek söylenemez.

Açıkçası bu kitabın övgüsünü çok duymuştum ama beni hayal kırıklığına uğrattı. Kitabın dili çok güzel, anlattığı her şeyi çok iyi hissedebiliyorsunuz. O yüzdendir ki beni sıktı. Esther kendi gibi hissettirdi adeta.

Yaz için biçilmiş kaftan olduğu söylenemez. Üst üste okuduğum fantastik kitaplardan sonra kendime getirdi beni. Gerçek dünya burada dedirtti.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...