14 Temmuz 2014 Pazartesi

Yüzük Kardeşliği (Yüzüklerin Efendisi #1) - J. R. R. Tolkien

Metis Yayınları
486 sayfa

Eveet, artık LOTR serisine başlamış bulunmaktayım. Daha önce Hobbit'i okumuş, devamını okumayı da kafama koymuştum.

Gerek çocukluğumda, gerekse ergenliğimde LOTR filmlerini milyonlarca kez izlemiştim. Abimin kitaplığındaki eski LOTR kitaplarına da bakıp bakıp "Acaba okusam mı?" diye de iç geçirirdim. Ama ne zaman okumaya başlasam önsözden öteye gidemezdim.

Hobbit'i okuduktan sonra iyice kafama takıp attım okuma listeme. He bu arada Hobbit yazıma da buradan bakabilirsiniz. Evdeki eski basımları okumak istemiyordum. Kitaplığımda durmazsa olmaz çünkü. :) E aynısı da alınmazdı. Hal böyle olunca ben de tek cilt özel basımını aldım.

Konusunu birçoğumuz biliyoruz aslında. Amcasından kalan yüzüğün sırrının çözülmesiyle başlayan macerada Frodo Shire'dan ayrılarak Orta Dünya'nın en korkunç bölgelerinden geçip yüzüğü yok etmesi gerekmektedir. Ama bu yolculukta tabii ki yalnız olmayacaktır. Sekiz yoldaş görevi tamamlamasında yardımcı olmak için seferber olur.

Filmini çok kez izlediğim için neler olacağını biliyordum. Kitabın film ile ayrılan noktaları tabii ki vardı. Ama fazla olduğu da söylenemez.


Ya Tolkien'e denilecek söz yok. Böyle bir hayalgücü yoktur ki baştan başa yepyeni bir dünya yazabilsin. Hobbit'te de yepyeni bir dünya vardı karşımızda. Fakat LOTR bambaşka bir dünya. Sakın yanlış anlaşılmasın ikisi de Orta Dünya'da geçiyor. :)

Klasikleri okuduktan sonra yorum yapmıyorum. Ne bileyim bi Dostoyevski'yi nasıl yorumlayabilirim ki? Bu kitap da öyleydi benim için. Bir klasik. O yüzden bana yorum yapmak düşmez. Fantastik sevseniz de, sevmeseniz de herkesin okuması gereken kitaplar arasında olduğunu düşünüyorum. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...