15 Eylül 2014 Pazartesi

Yıldız Tozu - Neil Gaiman

İthaki Yayınları
291 sayfa

Kadim İngiltere'nin huzurlu tarlaları ve çayırlarında, bir granit çıkıntısının üzerinde 600 yıldır duran küçük bir köy vardır. Hemen doğuda köye ismini veren upuzun bir yaş duvar yükselir. İşte burada, Suvar Köyü'ünde, genç Tristan Thorn kalbini, akıllara zarar veren güzellikteki Victoria Forester'a kaptırır. Ve işte burada, yepyeni bir Ekim arifesinde, Tristan aşkına bir söz verir - bu öyle hızlı edilmiş bir yemindir ki, onu duvardaki tek gedikten dışarı, çayırların ötesine ve hayatının en heyecanlı macerasına yollayacaktır.

Hikaye Tristan'ın doğumundan önce anlatılmaya başlıyor. Çocukluğu, ergenliği derken o meşhur yolculuğuna çıkıyor. Kitap aynı zamanda iki hikayeyi daha anlatıyor ve daha sonra üç hikaye birleşip aynı şeye ulaşmayı hedefliyorlar. 

Bu kitaba başladığımda ilk düşüncem masalsı anlatımı oldu. Sanki bir film izliyorsunuz da, oradaki kadın size ipek sesiyle bir masal anlatıyor. Ortalara doğru biraz sıktıysa da sonu o kadar güzel ve beklenmedikti ki -en azından bana göre- ister istemez mutlu etti.

Birçok ünlü oyucuyu barındıran aynı isimli bir filmi de var Yıldız Tozu'nun. Umarım kitaptaki masalsılığı yakalayabilmişlerdir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...