6 Mayıs 2015 Çarşamba

Geç Kalmış Yorumlar #2

En son taaa ocak ayında yazmışım son blog yazımı. Sanırım en çok boşlanan blog ödülünün sahibi ben olacağım. Okuduktan sonra bir tane kitap yorumu yazmadığım zaman gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Bu yüzden artık kontrolü elime alıyorum. Yorumlamadığım kitapları kısa kısa paylaşacağım. Daha önce de başıma böyle bir şey gelmişti ve Geç Kalmış Yorumlar #1 yazımı yazmıştım. Buradan ulaşabilirsiniz.

Yazmadığım tam 15 tane kitap varmış. Yorumlamayı en çok istediklerimden başlayıp devamının gelmesini ümit ediyorum.


Marslı
Andy Weir

İthaki Yayınları
416 sayfa

Ya Marslı için ne söyleyebilirim bilmiyorum. Yeni çıktığında hemen almış ve okumaya başlamıştım. Final dönemime denk gelmesine rağmen de elimden bırakamamıştım. Çok çok beğenmiştim. İlk 50 sayfada biraz bunalmıştım kabul ediyorum ama sonrası su gibi akmıştı valla. Mark Watney'e aşık olmayan, bayılmayan da kalmamıştır zaten. Bu senenin sonunda da Ridley Scott'ın yönettiği aynı isimli filmi çıkacak. Filmde Matt Damon, Jessica Chastain, Jeff Daniels gibi ünlü isimler boy gösteriyor. Mark için Damon nasıl olur bilemiyorum, bana Matt Damon hep inanılmaz ciddi biri gelmiştir ama film yine de harika olacağa benziyor. Umarım hayal kırıklığı yaşatmazlar.


Labirent: Alev Deneyleri (Labirent #2)
James Dashner

Pegasus Yayınları
400 sayfa

Bilindiği üzere ilk kitabımızın sonunda karakterlerimiz labirentten çıkmış ve deneylerin bittiğini düşünmüşlerdi. Fakat yanılıyorlardı, deneyler daha bitmemişti. 
İlk 50 sayfasında okurken kafayı yemiştim inanılmaz heyecanlı diye. Fakat sonradan ne oldu bilmiyorum inanılmaz sıkıldım, çok saçma gelmeye başladı. Yazar ilk kitabındaki atmosferi yakalamaya çalışmış fakat pek başaramamış bana kalırsa. Devamlı bir oyunlar, dalavereler pek bi'bunaldım anlayacağınız. Halbuki, ilk kitabını çok beğenmiştim, (Yorumuma buradan bakabilirsiniz.) çok heyecanlı ve gizemliydi. Fakat ikincisinde aynı tadı alamadım.


Labirent: Son İsyan (Labirent #3)
James Dashner

Pegasus Yayınları
384 sayfa

Üçüncü kitaptan ikincisine nazaran daha keyif aldım çoğunluğun aksine. Okuduğum yorumlarda hep bir nefret söylemleri, böyle yapılır mı yaa diye veryanansınlar vardı ama Vikitap'ta check-in yaparken spoilerın babasını yemiş olmama rağmen ben beğendim. Yaa ben Yandaş'ı da beğendim arkadaş niye böyle düşünüyorsunuz. 

***Buradan sonrası Son İsyan ve Yandaş'ı okumayanlar için spoiler içerir.

Ya bir karakter öldü mü niye bu kadar isyan ediyorsunuz ey arkadaşlar. İlla biri ölecek eğer ölmezlerse o zaman saçma olur asıl, -her ne kadar fantastik kitap olsa da- inandırıcılığını yitirir. Süper kahraman mı bunlar? Yapmayın gözünüzü seveyim.

*** spoier sona erdi***


Fangirl
Rainbow Rowell

Macmillan Childrens Book
480 sayfa

Çok uzun zamandır bir novel okuma isteğim vardı. Şöyle çıtır çerezlik bir şey olsun da aksın gitsin... Herkesin elinde de Fangirl'ü görüyordum. Dedim herkes okuyor, çok zor olamaz okuması. İlk birkaç sayfasına baktıktan sonra da zorlanmayacağımı anlayıp, aldım; başladım okumaya. Ya Cath sen ne kadar asosyal bir kızsın ya. Deli ettin adamı deli. Hiçbir yerde, hiçbir kitapta göremeyeceğimiz bir asosyallik. Devamlı bir fanfic yazma durumu. Hayatını daha çok internette yaşayan bir kız. Ama Levi öyle mi? Cath'in tam tersi; inanılmaz sosyal, insanları çok seven biri. 
Kitapta her bölümün sonunda da ya Cath'in fanficleri ya da fanficlerini yazdığı kitabım orijinal metinleri vardı ki bunlar beni inanılmaz sıktı. Birkaç kişiden daha duydum bu bölümden sıkıldıklarını, yalnız değilmişim yani. Sonuç olarak gayet vasat bir kitap. Okunması gerçekten de kolay oldu onu kabul etmem lazım. Ama yine de Levi olmasa goodreadste hayatta dört yıldız vermezdim.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...