13 Şubat 2016 Cumartesi

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım (Napoli Romanları #1) - Elena Ferrante

Everest Yayınları
360 sayfa

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım 1950'lerde Napoli mahallelerinin birinde yaşayan Lila ile Lenu'nun arkadaşlığını anlatıyor. Lenu çok çalışarak derslerinde başarılı olurken Lila zaten kendinden başarılı. Biraz da bu yüzdendir ki Lenu, Lila'ya karşı biraz kıskançlıkla karışık bir sevgiyle bağlı ona; herkesten, her şeyden çok seviyor onu. Bu kızların birbirleriyle rekabet içinde (Aslında rekabet içinde olan Lenu), zengin olma rüyalarıyla büyümelerine tanık oluyoruz.

Her ne kadar ben uzun bir süre zarfında okusam da oldukça akıcı, kısa sürede okunabilecek bir kitap. Sade bir dile sahip olmasın karşın çok güzel masalsı bir anlatımı var. Kendinizi kızların yerine koyup o günün şartlarını, yoksulluklarını hissediyorsunuz. 

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım Napoli Romanları dörtlemesinin ilk kitabı. Bu kitaplar kızların yaşlarına göre bölünmüş durumda. Hal böyle olunca bu kitapta da kızların çocukluk ve ergenlik dönemlerini görüyoruz. Serinin diğer iki kitabı da Türkçeye çevrilmiş durumda. Hem Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım hem de ikinci kitap olan Yeni Soyadının Hikayesi sabitfikir'in 2015'in en İyi 50 romanı arasında. Ayrıca yazarımızın hikayesi de ilginçtir ki kimliğini halen saklamakta.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...