18 Şubat 2016 Perşembe

Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke

İthaki Yayınları
256 sayfa

İthaki Yayınları artık klasikleşmiş bilim kurgu kitaplarını Bilimkurgu Klasikleri adı altında serileştirerek basmaya başladı. Bu kitapların bazıları bu seriyle birlikte Türkçeye kazandırıldı. Fakat bazılarını gerek İthaki gerekse başka yayınevleri zaten çıkarmışlardı. Bu kitaplar da yeniden çevrilerek bu seriye dahil oldular. Bu seri Dune ile başladı ve en son çıkan kitap da Dune serisinin ikinci kitabı olan Dune Mesihi oldu.

Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke'ın tanınmasını sağlayan kitap olarak gösteriliyor. Soğuk savaş döneminde ABD ile Rusya uzaya çıkma rekabeti içindelerken beklenmedik bir gelişme oluyor. Dünya'daki önemli başkentlerin üzerinde büyük uzay gemileri beliriyor ve hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.

Kitabın başında her şey çok gizemli. Hükümdar adını verdikleri bu varlıklar kim, neden geldiler ve neden kendilerini göstermiyorlar? Kitap ilerledikçe bu gizemler bir bir çözülüyor ve son sayfasına kadar daha neler olacak heyecanını da sürdürüyor. 

Konu çok çok güzel ve ilgi çekici, kitap ise oldukça akıcı fakat ben kitaba bir türlü adapte olamadım. Adapte olamamamdaki en büyük sebep hiçbir karakterin çok uzun soluklu olmaması. Kitap Hükümdarların Dünya'ya gelişlerinden itibaren yüzyıllık bir süreci anlatıyor ve devamlı bir insan sirkülasyonu var. Daha bölüm bile bitmeden otuz yıllık bir atlama söz konusu olabiliyor. Bu yüzden bana romandan daha çok Hükümdarlar'ın Dünya'ya gelişlerinden itibaren insanların başlarından geçenleri anlatan bir hikaye kitabı gibi geldi. 

Şunu da söylemek isterim ki ben bu minimalist kapaklı Bilim Kurgu Klasiklerini çok sevdim. Şu ana kadar bu kitaptan başka Dune'u okuduysam da klasiklerin neredeyse tamamını aldım ve beklediğim bir kargom daha var. Bu gidişle gözümün korktuğu bütün kitapları bu seride okuyacağım.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...