27 Şubat 2016 Cumartesi

Dune Mesihi (Dune #2) - Frank Herbert

İthaki Yayınları
304 sayfa

Serinin ilk kitabı Dune'u bayılarak okumuştum. Vize haftama rağmen kısa sürede bitirip ikinci kitabın yollarını gözler olmuştum. Bir röportajda şubat ayında çıkacağını duyduğumdan beri de sık sık kontrol ediyordum. 

Serinin ilk kitabı Dune'u okumayanlar için SPOILER içeren bir yazı olacak bu. Aman dikkat.

İlk kitabın sonunda Paul, Harkonnen ve Sardukarlar'a karşı yaptığı savaşı kazanmıştı. Dune Mesihi ise bu savaştan 12 yıl sonrasını anlatıyor. Paul Prenses Irulan ile evlenmiş ve imparatorluk tahtına oturmuş, kız kardeşi Alia ise Rahibe Ana'lığa soyunmuş durumda. Paul Muad'dib artık sadece Fremenler arasında değil tüm imparatorlukta tanrılaşmış. Ve tabii bu durum da birçok kişiyi rahatsız etmekte.

Malesef ilki kadar uzun bir kitap değil bu yüzdendir ki biraz daha olaysız geçiyor. Biraz daha felsefik ama. Paul'un başından beri istemediği tanrılık rolü üzerinde uzunca durulmuş. Alia da biraz ön plana çıkmış.  İlk kitap kadar beğenmedim ama bu demek değildir ki kitap güzel değil.

Benim önceki kitapta yaşadığım tek sorun vardı ve o sorun bunda da devam ediyor. Devamlı olarak aldığı Bene Gerresit eğitimi sayesinde ile başlayan cümleler beni çok bunalttı. Yazar sanki unutmamızı istemiyor da sık sık hatırlatıyor gibi. 


Benzeten başka biri var mıdır bilmiyorum ama ilk kitabı ben Taht Oyunları'na çok benzetmiştim. Paul'un hikayesi Daenerys'in hikayesini anımsatmıştı. Belki de Martin, Herbert'tan ilham almıştır. :)

Son olarak kısa bir bilgilendirme yapayım sıradaki Bilim Kurgu Klasiği Roger Zelazny'nin Işık Tanrısı olacakmış. Önceden metis tarafından basılmış fakat uzun bir süredir hiçbir yerde yokmuş. Zelazny'yi duymuş ve merak etmiştim. Bu kitaba da övgüler dizmişler. Bayağı merak ettim.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...