22 Mayıs 2016 Pazar

Gölge Şehir (Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları #2) - Ransom Riggs

İthaki Yayınları
440 sayfa


Bu yorum serinin ilk kitabını okumayanlar için SPOILER içerir.

Gölge Şehir ilk kitap olan Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları'nın kaldığı yerden başlıyor. İlk kitabın sonunda hatırlarsanız bizim çocukların döngüsü saldırıya uğramış, Bayan Peregrine kuş bedeninde tutsak kalmıştı. Çocuklar da yardım bulabilmek için başka döngülere gitmeye karar vermiş, salla denize açılmışlardı.

Kitap ilk kitaptaki saldırıdan sonraki 4-5 günlük süreci anlatıyor. Çocuklar çaresizce döngülere girip Bayan Peregrine'e yardım edebilecek bir ymbryne arıyorlar ve aynı zamanda peşlerindeki gölgelerden kaçıyorlar.

İlk kitapta odak noktası Jacob olduğu için diğer çocuklardan çok bahsedilmemişti. Fakat bu kitapta diğer çocukları tanıma, potansiyellerini görme şansımız oluyor. Onların güçleri ve karakterleri bu kitaba yön veriyor. Jacob da güçlerini daha yakından tanımaya ve geliştirmeye başlıyor. 

İlk kitaptaki fotoğraflar kadar ilgi çekici olmasa da fotoğraflar devam ediyor. İlk kitaptaki durgunluk bunda yok, çok daha hareketli. O yüzden ikisi arasında bir kıyaslama yapmak pek doğru olmaz aslında. Çünkü ikisi de fantastik kitaplar olmasına rağmen bu daha çok macera kitabı gibi kaldı diğerine göre. 

Kitabın son 80 sayfası en can alıcı kısmı. Bütün düğümler burada çözülüyor ve kitabın sonunda ise çözülmesi gereken daha fazla düğüm bırakıyor. İlk kitap gibi inanılmaz bir son bizi bekliyor.

Ben Gölge Şehir'i, Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları'ndan daha çok sevdim. Daha dolu, daha doyurucuydu. Üçüncü kitabın çevrilmesini ve Tim Burton'ın çektiği filmi (filmi biraz olsun korkarak) sabırsızlıkla bekliyorum.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...