29 Haziran 2016 Çarşamba

Yıkıma Giden Adam - Alfred Bester

İthaki Yayınları
262 sayfa

Yıkıma Giden Adam 24. yüzyılda geçiyor. İnsanlar Dünya ile yetinememiş başka gezegenlerde de yaşamaya başlamış ve insanların arasında Esperler adı verilen zihin okuyucuları da yaşamakta. Ben Reich kırk yaşlarında herkes tarafından saygı duyulan bir iş adamıdır. Fakat işler onun için yolunda gitmemektedir. D'Courtney şirketi tarafından köşeye sıkıştırılmıştır ve kabuslarında Yüzü Olmayan Adam ile uğraşmaktadır. Sıkıntılarından tek çıkış yolu olarak da Craye D'Courtney'i öldürmek olduğunu düşünür. Aslında bu hiç de kolay değildir çünkü bütün suçlar Esperler sayesinde düşünce aşamasında fark edilmektedir.

Kitabı okumaya başladığımda ilk başta zorlandım, adapte olamadım. Bu yüzdendir ki bir süre elimde kaldı kitap. Sonra sorunun çözümü olarak kesintisiz bir okumaya yapmaya ittim kendimi ki şu anda çok doğru bir karar aldığımı düşünüyorum. yoksa böyle bir klasikten, post-modern polisiyeden, soğutmuş olacaktım kendimi. İki çok akıllı karakter olan Reich ile polis şefi Powell arasındaki dişli rekabet kitabın sonunu daha da meraklandırıcı kıldı. Şahsen ben 17. bölümü okurken tüm yaşamsal faaliyetlerimi durdurmuştum, o kadar güzeldi.

Yıkıma Giden Adam bilim kurgu sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken adı üstünde bir "klasik". Ayrıca söylememde yarar var bu kitap ilk Hugo ödülünün de sahibi. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...